Pending Nominees

Supreme Court

First Circuit

  • District of Maine
    • Lance Walker, nominated 4/10/2018 for seat vacated 6/27/2017
  • District of Puerto Rico
    • Raul Arias-Marxuach, nominated 4/12/2018 for seat vacated 6/1/2016
  • District of Rhode Island
    • Mary McElroy, nominated 4/12/2018 for seat vacated 10/1/2015

Second Circuit

  • District of Connecticut
    • Kari Dooley, nominated 12/20/2017 for seat vacated 1/1/2017

Third Circuit

  • Court of Appeals
    • Paul Matey, nominated 4/12/2018 for seat vacated 7/18/2016
    • David Porter, nominated 4/12/2018 for seat vacated 2/1/2017
  • District of Delaware
    • Maryellen Noreika, nominated 12/20/2017 for seat vacated 5/1/2017
    • Colm Connolly, nominated 12/20/2017 for seat vacated 2/3/2017
  • Eastern District of Pennsylvania
    • Chad Kenney, nominated 12/20/2017 for seat vacated 1/11/2016
  • Western District of Pennsylvania
    • Peter Phipps, nominated 2/15/2018 for seat vacated 9/30/2013
    • Marilyn Horan, nominated 12/20/2017 for seat vacated 4/24/2013
    • Susan Baxter, nominated 12/20/2017 for seat vacated 8/16/2013

Fourth Circuit

  • Eastern District of North Carolina
    • Thomas Farr, nominated 1/8/2018 for seat vacated 12/31/2005
  • Western District of North Carolina
    • Kenneth Bell, nominated 4/12/2018 for seat vacated 8/31/2017
  • Northern District of West Virginia
    • Thomas Kleeh, nominated 2/15/2018 for seat vacated 8/12/2017

Fifth Circuit

  • Court of Appeals
    • Andrew Oldham, nominated 2/15/2018 for seat to be vacated in the future.
    • Kurt Engelhardt, nominated 1/8/2018 for seat to be vacated in the future.
    • Kyle Duncan , nominated 1/8/2018 for seat vacated 12/31/2016
  • Eastern District of Louisiana
    • Wendy Vitter, nominated 1/23/2018 for seat vacated 8/23/2016
    • Barry Ashe, nominated 1/8/2018 for seat vacated 6/29/2015
  • Western District of Louisiana
  • Eastern District of Texas
  • Northern District of Texas
    • Matthew Kacsmaryk, nominated 1/8/2018 for seat vacated 2/3/2016
  • Southern District of Texas
    • Fernando Rodriguez Jr., nominated 9/7/2017 for seat vacated 5/20/2014
    • David Morales, nominated 4/12/2018 for seat vacated 6/1/2011
  • Western District of Texas
    • Alan Albright, nominated 1/24/2018 for seat vacated 9/14/2016

Sixth Circuit

  • Court of Appeals
    • John Nalbandian, nominated 1/23/2018 for seat to be vacated in the future.
  • Eastern District of Kentucky
    • Robert Wier, nominated 8/3/2017 for seat vacated 5/25/2017
  • Northern District of Ohio
    • Pamela Barker, nominated 4/12/2018 for seat vacated 1/1/2017
  • Southern District of Ohio
    • Sarah Morrison, nominated 4/12/2018 for seat vacated 5/2/2016
  • Middle District of Tennessee
    • Eli Richardson, nominated 1/8/2018 for seat vacated 12/1/2016
  • Western District of Tennessee
    • Mark Norris Sr. , nominated 1/8/2018 for seat vacated 3/18/2017

Seventh Circuit

  • Court of Appeals
    • Amy St. Eve, nominated 2/15/2018 for seat vacated 6/5/2017
    • Michael Scudder, nominated 2/15/2018 for seat vacated 9/2/2017
    • Michael Brennan, nominated 1/8/2018 for seat vacated 1/7/2010
      • Announcement
      • Hearing Date: 1/24/2018
      • Reported by Committee: 2/15/2018
  • Northern District of Indiana
    • Holly Brady, nominated 4/10/2018 for seat vacated 9/29/2017
  • Southern District of Indiana
    • James Sweeney II, nominated 11/1/2017 for seat vacated 6/30/2014
    • J.P. Hanlon, nominated 4/10/2018 for seat vacated 7/1/2018
  • Eastern District of Wisconsin

Eighth Circuit

  • Northern District of Iowa
    • C.J. Williams , nominated 2/15/2018 for seat vacated 10/1/2017
  • District of Minnesota
  • Eastern District of Missouri
    • Stephen Clark Sr., nominated 4/12/2018 for seat vacated 8/31/2017

Ninth Circuit

  • Court of Appeals
  • District of Alaska
    • Jonathan Katchen, nominated 4/12/2018 for seat vacated 12/31/2015
  • District of Arizona
    • Dominic Lanza, nominated 1/24/2018 for seat vacated 9/1/2016
    • Susan Brnovich, nominated 1/24/2018 for seat vacated 7/5/2016
  • District of Hawaii
    • Jill Otake, nominated 12/20/2017 for seat vacated 11/6/2015

Tenth Circuit

  • Court of Appeals
    • Joel Carson III, nominated 12/20/2017 for seat vacated 12/31/2017
  • District of Colorado
    • Daniel Domenico , nominated 1/8/2018 for seat vacated 4/12/2016
      • Announcement
      • Hearing Date: 1/24/2018
      • Reported by Committee: 2/15/2018
  • District of Kansas
    • Holly Teeter, nominated 1/8/2018 for seat vacated 4/22/2014
  • Eastern, Northern, Western District of Oklahoma
    • John O'Connor nominated 4/10/2018 for seat vacated 8/1/2017
  • Western District of Oklahoma
    • Charles Goodwin , nominated 1/8/2018 for seat vacated 7/14/2015
    • Patrick Wyrick, nominated 4/10/2018 for seat vacated 7/7/2013
  • District of Utah
    • Howard Nielson Jr., nominated 9/28/2017 for seat vacated 9/1/2014

Eleventh Circuit

  • Court of Appeals
    • Britt Grant, nominated 4/10/2018 for seat vacated 6/18/2018
  • Middle District of Alabama
    • Emily Marks, nominated 1/8/2018 for seat vacated 8/22/2013
    • Andrew Brasher, nominated 4/10/2018 for seat vacated 8/1/2015
  • Northern District of Alabama
    • Liles Burke, nominated 1/8/2018 for seat vacated 8/31/2013
    • Annemarie Axon, nominated 1/8/2018 for seat vacated 5/8/2015
  • Southern District of Alabama
    • Terry Moorer, nominated 1/8/2018 for seat vacated 6/8/2017
    • Jeffrey Beaverstock, nominated 1/8/2018 for seat vacated 3/7/2016
  • Middle District of Florida
    • William Jung, nominated 12/21/2017 for seat vacated 8/1/2015
    • Wendy Berger, nominated 4/10/2018 for seat vacated 6/3/2015
  • Northern District of Florida
    • Allen Winsor, nominated 4/10/2018 for seat vacated 11/7/2016
  • Northern District of Georgia
    • William Ray II, nominated 1/8/2018 for seat vacated 3/31/2017
  • Southern District of Georgia
    • R. Stan Baker , nominated 9/7/2017 for seat vacated 2/28/2017

Federal Circuit

District of Columbia Circuit

Court of International Trade